Bigismall fotogaleria

Berlin

berlin

Berlin - położony zaledwie 70km od granicy z Polską, stanowi doskonałe miejsce na turystyczną wyprawę. Miasto jest przeogromne, więc warto zarezerwować sobie przynajmniej tydzień na zwiedzanie i zakupy oczywiście.

Miasto jest doskonale skomunikowane, sieć kolejek (S-Bahn) oraz metra (U-Bahn) logicznie i naprawdę przystępnie oplata całą stolicę. Całodzienny bilet sieciowy kosztuje około 5 € i pozwala swobodnie poruszać się po mieście kolejkami, metrem, autobusami oraz tramwajami.

Pojedynczych zabytków nie będę wymieniał, gdyż ich listę wraz z opisami można znaleźć choćby w Wikipedii. Jest jednak kilka miejsc do których naprawdę warto się wybrać.

Berlińskie ZOO - ogromne, świetnie przygotowane, pozwalające zapomnieć się na kilka godzin. Zgromadzono w nim około 14.000 zwierząt z 1.500 różnych gatunków. Przy ogrodzie zoologicznym utworzono również Oceanarium, które także polecam. Ogród zoologiczny znajduje się w centrum miasta i sąsiaduje ze słynnym Dworcem ZOO (Książka - My dzieci z dworca ZOO).

Niedaleko ogrodu zoologicznego, swój początek ma, najsłynniejsza chyba ulica Berlina Kurfürstendammstraße. Markowe sklepy usytuowane wzdłuż obu stron, sprawiają, że na zakupy i spacer warto poświęcić cały dzień pobytu.

Fernsehturm - wysoka na 368 metrów, wieża telewizyjna ustawiona w pobliżu Alexanderplatz. Jest to najwyższa budowla w Niemczech, dopiero z kuli na jej szczycie, w pełni można dostrzec ogrom całego miasta. Ciekawostką jest, że kopuła wieży jest w ciągłym ruchu, dokonuje jednego obrotu na 30 minut, co stwarza doskonałe warunki do fotografowania panoramy miasta.

Berlin Hauptbahnhof - główny dworzec kolejowy Berlina, mieszanina stali i szkła. Budowla przytłacza swoim ogromem i przestrzenią. Praktycznie przeźroczysty budynek stanowi skrzyżowanie linii kolejowych na 3 poziomach! Z dworca głównego bardzo szybko można dostać się pieszo do Reichstagu, który stanowi siedzibę parlamentu Niemieckiego, a który otwarty jest dla zwiedzających.